Европейски паяк за 2006 година
Флориколенкрабов паяк – Misumena vatia (Clerck 1757)
Първият Европейски паяк на годината, избран за 2006 е флориколния карбов паяк – Misumena vatia (Clerck 1757). Както всички крабови паяци, Misumena има странично насочени крабоподобни крака, което е дало и името на семейството. Предните крака са по-дълги от задните. Този паяк се различава от останалите европейски видове поради това, че може да изменя окраската си от жълто до бяло.
Биология и съзряване
Флориколният крабов паяк, както останалите членове на семейството е стоящ и чакащ в засада хищник. Крие се в съцветията на цветята чакайки кацането на някое насекомо. По-късите задни крака му помагат да се придържа здраво за цвета. Предните крака, които се държат разтворени, са доста по-силни, и сграпчват с учудваща бързина всеки непредпазлив посетител на цвета, отровното ухапване не е пропуснато. Обикновено, жертвата се консумира веднага, като през направените от челюстите му малки дупчици, паякът изсмуква всичко и оставя само един външен скелет.
Благодарение на възможността да променят окраската си флориколните крабови паяци много добре се замаскирват сред бели или жълти цветя. Промяната на оцветяването се осъществява само от възрастните женски, като процесът отнема около два дена. Научните изследвания показват, че този камуфлаж прави паяка незабележим за своите жертви и потенциалните врагове.
Възрастните паяци могат да бъдат намерени от май до юли. Много по-малкият на размери мъжки, почва да търси женската в началото на лятото. По време на брачния процес, той прекарва известно време върху нейния абдомен, увиснал от долната му страна. Пашкулът с яйцата се скрива между листата на растенията, обвит допълнително с паяжинна свила. Малките зимуват скрити сред нападалата шума и стават възрастни през следващата година.
Хабитати и разпространение
Типични за вида хабитати са открити места, като поляни, ливади и полета. Окрайнините на гората, горските полянки, пустеещите места и цветни градини са също предпочитани територии. В България видът е разпространен във всички райони на страната. Всяка нова информация за вида (със снимки) е добре дошла (виж адреса за контакт по-долу). В Европа Misumena е установена от Скандинавия до Медитеранската област. Видът е намерен още в Северна Азия и Северна Америка. Още 40 други видове от род Misumena обитават тропичните и субтрoпични области.
Характерни и подобни видове
Само зрялата женска умее да показва интензивния жълт или бял цвят. Освен тези основни варианта, могат да бъдат намерени и всички нюанси между бяло и зелено. В някои случаи могат да се видят и червени препаски на абдомена. Върху горната страна на главогръда се забелязват две тъмни линии. По-малкият мъжки има тъмно-кафяв главогръд и тъмни предни крака, докато задната част на тялото е жълта с тъмни петна. Има и друг вид крабов паяк в България, който също умее много активно да си сменя окраската: Thomisus onustus. Той има по-големи възможности, като цветът може да варира от бяло през жълто до виолетово. Освен това, Thomisus може да бъде определен по двата характерни издадъка на абдомена и леко издигнатите странични очи. Малките на Misumena имат зеленикаво оцветяване, обикновено те стоят върху листата на растенията и могат да бъдат сбъркани с някои зелено оцветени крабови паяци като Diaea dorsata, Diaea pictilis, Misumenops tricuspidatus, Heriaeus mellotei и Heriaeus graminicola.
Поради промяната на яркото оцветяване Misumena vatia е била описана под 20 различни научни имена! Само модерната таксономия чрез анализирането на характерните родови белези може да разкрие тези синоними.
Произход на името
Родово име: μισούμενος [misúmenos] (гръцки) – мразен; μισέω [miséo] (гръцки) – да мразя
Видово име: vatius, -a, -um (латински) – извит настрани (с извити крака)
Европейски паяк на годината – ЕПГ
През 2000 година група специалисти от Германия, Австрия и Швейцария решиха, че избирането на паяк на годината е интересна идея с познавателно значение. След избирането на водния паяк (2001) се появиха, тигровия паяк (2002), треперещият паяк (2003), зеленият ловен паяк (2004) и зебровия паяк (2005). Проектът беше започнат от германо-говорящите страни, а белгииските и холандските аранеолози се присъединяват през 2005. През 2006 година проектът ще бъде вече Европейски. Taka Misumena ще представлява групата на паяците от Скандинавия до Медитерането и от Ирландия до България, и ще покаже атрактивната страна на тези полезни животни.
Peter Jäger, Martin Kreuels, Христо Делчев